نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آشنایی با پژوهشکده ها

 

پژوهشکده اخلاق حرفه ­ای

این پژوهشکده در سال 1383 تاسیس شد و تاکنون در صنایع مختلفی همچون معدن، خودرو، بانکداری و نفت به ارائه خدمات، آموزش و مشاوره پرداخته است. این پژوهشکده در زمینه علوم انسانی در حوزه­های مختلف اخلاق حرفه ­ای در دو رهیافت فردگرایانه­(اخلاق صاحبان مشاغل)­ و اخلاق سازمانی براساس مبانی نظری فلسفه اسلامی و آموزه­ های اسلامی به پژوهش می­ پردازد.

گروه­های تحقیقاتی-پژوهشی این پژوهشکده عبارتند از:

 • اخلاق سازمانی
 • اخلاق علم و فناوری
 • اخلاق حرفه ­ای-اسلامی

این گروه­ ها با هدف ترویج ارزش­های اخلاقی در مشاغل و سازمان­ها، توسعه حرفه ­ها با ارتقاء اخلاق حرفه ­ای به تربیت کارشناسان اخلاق حرفه­ ای و تولید دانش در گستره معرفتی اخلاق در علم و فناوری و کسب و کار می­ پردازند.

این پژوهشکده درحال حاضر مجری طرح­ها و پروژه­هایی با قوه قضائیه، بانک کارآفرین و دانشگاه الزهراء در راستای تدوین الگوی اخلاق سازمانی و مدیریت اخلاقی و ترویج اثربخشی اخلاق حرفه­ ای می­ باشد. دیگر سازمان­ها و موسساتی که از کارگاه­های آموزشی و طرح های پژوهشی این پژوهشکده استفاده کرده­اند به طور خلاصه عبارتند از:

 • شرکت ­های خودروسازی سایپا دیزل، زامیاد، بهمن، پارس خودرو، سایپا، تراکتورسازی تبریز، رایان سایپا، امداد خودرو ایران
 • شرکت ­های معدنی کاشی ایرانا، تهیه و تولید مواد معدنی ایران، سیمان داراب، آلومینیو اراک
 • بانک ­ها و موسسات تجاری مانند بیمه ایران، لیزینگ ایران­خودرو، بانک انصار، بانک مسکن، بانک کارآفرین
 • سایر موسسات و سازمان­ها مانند شهرداری تهران، شهرداری شیراز، هلال احمر کرمان، هواپیماسازی اصفهان، ناجا، توسعه و نوسازی صنایع، مپنا، ساصد، کشاورزی و صنایع غذایی بنیاد مستضعفان، فرآورده­های نفتی پاسارگاد، قوه قضاییه، دانشگاه الزهرا

پژوهشکده اخلاق حرفه ای تاکنون بالغ بر 200 کارگاه آموزشی در سازمان­ ها و بنگاه ­های صنعتی برگزار کرده و کتب متعددی در این زمینه منتشر نموده است.

 

 

 

 

در بیست و دومین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه تهران در آذرماه 1392 ، «پژوهشکده اخلاق حرفه ­ای» به عنوان واحد پژوهشی برتر پژوهشگاه معرفی شد و از طرف رئیس دانشگاه تهران مورد تقدیر قرار گرفت.

 

 

 

پژوهشکده علوم شبکه و فناوری اطلاعات

این پژوهشکده به منظور گسترش پژوهش در زمینه علوم و فناوری اطلاعات با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تاسیس گردید.

ارائه مشاوره پژوهشی در تولید محصولات نرم ­افزاری کاربردی بر پایه سیستم عامل بومی زمین برای شرکت­های دانش بنیان طرف قرارداد با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، انجام خدمات پژوهشی و راه ­­اندازی و نگهداری سامانه ­های نرم ­افزاری مورد نیاز دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی و تحلیل لینک­های ارتباطی ناپیوسته با موسسه داده سنجی پیشرفته از جمله طرح­های پژوهشی در حال اجرا در این پژوهشکده می­ باشد.

 

 پژوهشکده فناوری نرم

این پژوهشکده در حال حاضر مجری طرح­های پژوهشی ذیل است:

 •  طراحی و استقرار نظام شاخص­های توسعه استان و طراحی و پیاده­سازی فرآیند دیده ­بانی طرح­های تملک دارایی­ها با استانداری اصفهان
 • طراحی و استقرار فرآیند دیده­بانی فناوری و آینده پژوهی با  سازمان فضایی ایران
 • تدوین طرح آینده­پژوهی سامانه­های حمل و نقل فضایی با صنایع هوایی قدس

 

پژوهشکده ژئوانفورماتیک

این پژوهشکده با گردهم­آوری متخصصان و دانش­پژوهان برتر کشور در زمینه­ کاربردهای علوم و فناوری­های نوینی چون سنجش از راه دور، سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS)، سیستم تعیین موقعیت جهانی(GPS) و کارتوگرافی به منظور پاسخگویی به نیازهای بخش­هایی چون محیط زیست، منابع طبیعی، معدن، اقلیم­شناسی، زیست شناسی و کشاورزی و همچنین حوزه فعالیت­های انسانی دربرگیرنده بخش­های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مناطق شهری و روستایی فعالیت می­کند. از جمله طرح­های پژوهشی این پژوهشکده می­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • طراحی و ساخت سامانه ژئوانفورماتیکی پایش و پیش­بینی فرآیندهای محیط زیستی در طوفان­های گرد و غبار
 • طراحی و ساخت سامانه ژئوانفورماتیکی نظارت و بازرسی آنی در نظام سلامت
 • کنترل ریزگردهای خاورمیانه طرف قرارداد با سازمان ملل و کشور عراق
 • مکانیابی بهینه استقرار شعب پست بانک
 • سامانه مکانیابی خسارت با سازمان مدیریت بحران شهر تهران
 • تعیین کانون­های داخلی و خارجی طوفان­های گرد و غبار و ارائه راه­های مقابله با آن در ستاد فناوری­ های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

 

 

مرکز تحقیقات صنعتی هوا- انرژی

این مرکز پژوهشی با فعالیت در زمینه مهندسی محیط زیست با دو گروه پژوهشی انرژی و هوا به مطالعه و پژوهش در زمینه های ذیل می­پردازد.

 • انرژی صنایع و ارائه راهکارهای علمی جهت مدیریت و کاهش مصرف انرژی
 • انجام تحقیقات در زمینه آلاینده­های هوا ناشی از صنایع
 • تعیین شاخص­های اقتصادی در کاهش آلودگی هوا
 • سیستمهای کنترل و پایش آلودگی هوا
 • بکارگیری فناوری­های نوین به منظور کنترل آلودگی هوا
 • روشهای نوین مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی
 • فناوری ­های نوین مصرف انرژی در زمینه نفت، گاز، برق، سیمان، سرامیک و بخش­های مختلف صنعت و معدن

از جمله قراردادهای پژوهشی این مرکز می­ توان به بررسی آلاینده­ های ذره­ای در شرکت سیمان ایلام، قرارداد تحقیقاتی پیرامون کارکرد یخچال­های خانگی با گروه صنعتی امرسان، خدمات مشاوره­ای با شهرداری رشت به منظور راه ­اندازی کارخانه زباله ­سوز، تفاهم ­نامه همکاری با شرکت سیمان تهران و مدیریت پسماند شهرداری مشهد اشاره کرد.

 

 

 

 

 

پژوهشکده سامانه ­های هوشمند کاربردی

این پژوهشکده با فعالیت میان ­رشته ­ای در علوم مهندسی در رشته ­های صنعتی (مکانیک، عمران، طراحی صنعتی) و کامپیوتر (نرم­ افزار، سخت­ افزار، IT) به انجام فعالیت­ پژوهشی در تولید نرم ­افزار، تحلیل داده­ ها و سیستم­ های هوشمند می­ پردازد.

گروه­ های پژوهشی این پژوهشکده مشتمل بر

 • سامانه ­های اقتصاد کاربردی
 • فناوری اطلاعات
 • شبکه و امنیت

می ­باشند که با جذب و تربیت نیروهای مستعد و کارآمد به پژوهش در راستای تولید سامانه ­های هوشمند اشتغال دارند.

این پژوهشکده درحال حاضر مجری طرح­ها و پروژه هایی با مرکز انفورماتیک دانشگاه تهران در زمینه مدیریت پشتیبانی سامانه انفورماتیک و بررسی آسیب ­پذیری­ ها و ارتقاء سطح امنیت سامانه ­های فعال در مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه، سازمان ملی استاندارد ایران در راستای پیاده ­سازی سامانه­ هوشمند استاندارد واردات و صادرات و سازمان گمرک می­ باشد.

طرح پژوهشی «تهیه سامانه متمرکز هوشمند ورود و خروج کالا در گمرک ایران» در سازمان گمرک با تسهیل فرآیند ورود و خروج کالا، افزایش دقت و سرعت و کاهش زمان انجام تشریفات گمرکی به گفته رییس کل گمرک ایران جناب آقای معمارنژاد، "بازی برد-برد برای گمرک و ذینفعان آن است".

 

 

      

طرح پژوهشی «تهیه سامانه متمرکز هوشمند ورود و خروج کالا در گمرک ایران»

 

 

در بیست و دومین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه تهران در آذرماه 1392 ،

 طرح پژوهشی "تهیه سامانه متمرکز هوشمند ورود و خروج کالا در گمرک ایران"  

از «پژوهشکده سامانه ­های هوشمند کاربردی» 

به عنوان طرح پژوهشی برتر دانشگاه تهران معرفی گردید و از طرف رئیس دانشگاه تهران مورد تقدیر قرار گرفت.

 

 

 

پژوهشکده هوا و فضا و سیستم­های پیشرفته

این پژوهشکده با فعالیت میان رشته ­ای در علوم مکاترونیک و هوافضا در زمینه ­های ذیل به فعالیت پژوهشی می­ پردازد.

 • فناوری­ سامانه ­های میکرو و نانو
 • سامانه ­های پیشرفته هوایی
 • سامانه ­های پیشرفته فضایی
 • سامانه ­های پیشرفته رباتیکی
 • مواد پیشرفته
 • طراحی و بهینه­ سازی سیستم­های هوافضا
 • مکاترونیک و اتوماسیون
 • حقوق و استانداردهای هوافضا

از جمله طرح­های پژوهشی این پژوهشکده می ­توان به طرح ملی طراحی و ساخت سامانه منظومه ماهواره­ای تدافعی «سمات» و تدوین سرفصل­ های توسعه سیستمی ماهواره مخابراتی زمین ­آهنگ در مرکز سامانه های ماهواره اشاره کرد.

 

 

پژوهشکده فناوری های نوین هوایی

این پژوهشکده با همکاری مشترک دانشگاه تهران و سازمان صنایع هوایی ایران و به منظور هدایت و راهبری پژوهش­های مورد نیاز صنایع هوایی ایجاد گردید. گروه­ های پژوهشی این پژوهشکده عبارتند از:

 • ساخت و تولید
 • مدیریت فناوری
 • عمردهی سازه
 • موتورهای پیستونی

از جمله قراردادهای پژوهشی جاری این پژوهشکده می­ توان به طراحی و ساخت ایستگاه دیده­ بانی و پهپاد مراقبت با سازمان صنایع هوایی ایران، تدوین و استقرار نظام مدیریت فناوری در شرکت صها، ساخت استارتور و روتور ژنراتور موتور T10، ساخت موتورهای توربینی و مشارکت در انجام پایان ­نامه­ های دانشجویان تحصیلات تکمیلی می ­باشد.

 

 

پژوهشکده مهندسی صنایع و سیستم­های مدیریت

این پژوهشکده با فعالیت در زمینه فنی و مهندسی به پژوهش در زمینه مهندسی صنایع، سیستم­های انرژی، سیستم­های سازمانی و لجستیک می ­پردازد. از جمله اهداف پژوهشی این پژوهشکده، مدیریت کلان انرژی به خصوص در زمینه تکنولوژی­های نوین انرژی از جنبه های اقتصادی و اجتماعی و حل مشکلات حوزه انرژی، انجام طرح­های پژوهشی و کاربردی در زمینه لجستیک و مدیریت زنجیره تامین، مدیریت بازیافت، Bio Mass،Bio Gas ، معماری سیستم­های سازمانی و به روزآوری بانک­ های دانش می ­باشد. در حال حاضر، این پژوهشکده مجری طرح پژوهشی با بانک کشاورزی در زمینه بررسی و تعیین شیوه ­های بازاریابی و مشتری مداری می ­باشد.

 

پژوهشکده تحقیقات و مطالعات طب تجربی

این پژوهشکده به منظور انجام تحقیقات و دستیابی به دانش فنی در جهت تجاری­ سازی یافته ­های پژوهشی فرآورده ­های دارویی و جایگزینی تولیدات داخلی با محصولات خارجی در جهت دستیابی به خودکفایی ملی و کمک به تامین سلامت جامعه، به تولید فرآورده ­های دارویی با مشارکت شرکت­های داروسازی و انجام طرح­های پژوهشی می ­پردازد. این پژوهشکده در حال حاضر مجری قرارداد با شرکت پرشین داروی البرز در زمینه دستیابی به دانش فنی تولید فرآورده­ های حاوی سورفکتانت­ های ریه می­ باشد.

 

پژوهشکده مهندسی پایداری ملی

این پژوهشکده در راستای رفع بخشی از نیاز پژوهشی کشور در زمینه مدیریت پایداری ملی و پدافند غیرعامل، مدیریت سوانح طبیعی، مدیریت بحران، مدیریت سوانح تکنولوژیک و انسانساخت و بازسازی پس از سوانح و بحران­ ها به گسترش پژوهش و تولید و صنعتی کردن فناوری و افزایش قدرت و اقتدار ملی می ­پردازد.

 

پژوهشکده مهندسی زیست بیو سیگنال

این پژوهشکده با استفاده از روش­های نوین درمانی- تشخیصی با تکیه بر علوم مختلف از جمله ژنتیک، سلول­های بنیادی و مهندسی پزشکی، با هدف تشخیص زودرس بیماری ­ها و درمان آن­ها به فعالیت پژوهشی می پردازد.

پژوهشکده انرژی­های نو و محیط زیست

این پژوهشکده به توسعه و گسترش پژوهش در زمینه انرژی­های نو و محیط زیست، مساله ­یابی و حل مشکلات موجود در حیطه انرژی­ های تجدیدپذیر، مدیریت پسماندها و پساب، دستیابی به علوم و فناوری­های نوین و پاک در محیط زیست بر مبنای اقتصاد دانش بنیان و زیست- سازگار می­پردازد. طرح­های تحقیقاتی با عناوین سلول­های خورشیدی، مدیریت پسماند شهرداری عسلویه و مدیریت پسماندهای صنعتی کشور در این پژوهشکده در حال عقد قرارداد و طی مراحل اجرایی شدن می­ باشند.

 

پژوهشکده محیط زیست مجازی

این پژوهشکده با فعالیت میان­ رشته ­ای مهندسی محیط زیست، عمران و آب، اقتصاد و حقوق، علوم اجتماعی، منابع طبیعی و کشاورزی، زمین شناسی و گیاه شناسی به مطالعه و پژوهش در مورد راهکارهای ارتقای ایمنی، سلامت جامعه و محیط زیست، بررسی آلودگی­های آب و هوا و خاک، تصفیه فاضلاب و استفاده از روش­های نوین جهت کاهش آلودگی­ها فعالیت می­ کند.